wtorek, 29 maja 2012

Miłość na wieki?- "Zmierzch"

Tytuł: Zmierzch
Saga: Zmierzch
Autor: Stephenie Meyer
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 411
Stephenie Meyer ukończyła wydział literatury angielskiej na Brigham Young University. Jest mężatką i mamą trzech synków. Stephenie mieszka w Glendale w stanie Arizona.


 Bella Swan, siedemnastolatka przeprowadza się do deszczowej "dziury" Forks w stanie Waszyngton. Przyzwyczajonej do słońca i ciepła dziewczynie trudno jest przywyknąć do ciągłego deszczu i wilgoci Forks. Ma także trudności z przystosowaniem się w szkole- jest zwyczajna, raczej nieśmiałą i niełaknącą kontaktów dziewczyną. Jednak wszyscy w nowej szkole witają ja z radością i Bella szybko zaprzyjaźnia się z kilkorgiem ludzi. Wielką zagadką jest dla niej pewien chłopak- Edward Cullen, równie cichy i niedostępny jak ona. Jest piękny i milczący, rozmawia tylko ze swoim rodzeństwem, takim samym jak on. Jednak kiedy Bellę prawie potrącił samochód, a Edward znalazł się blisko niej, dziewczyna wie, że nie wszystko tu jest takie, na jakie wygląda. Chłopak nie przyznaje się do uratowania jej przed rozpędzonym samochodem, w dodatku jest w nim coś, co przykłuwa uwagę Belli od pierwszego spotkania.
 Jak się później okazuje, Edward i jego rodzina są wampirami. Belli jednak to nie zniechęca, a wręcz jeszcze bardziej próbuje zbliżyć się do chłopaka.
Byłam absolutnie pewna kilku rzeczy. Po pierwsze, Edward pochodzi z rodziny wampirów. Po drugie, dręczyło go pragnienie- na ile był je w stanie pohamować, tego nie wiedziałam- pragnienie, by posmakować mojej krwi. Po trzecie wreszcie, byłam w tym wampirze bezwarunkowo i nieodwołalnie zakochana.
 Po niedługim czasie zostają parą. Ich sielanka trwa do dnia, w którym Edward zabiera Bellę na rodzinny mecz bejsbola. Kiedy pewien wampir przysięga sobie zabicie Belli, rodzina Cullenów musi ją chronić za wszelka cenę.
Kiedy mówił, trzy rzeczy wydarzyły się błyskawicznie, jedna po drugiej. Silniejszy podmuch wiatru zmierzwił mi włosy, Edward zamarł, a James odwrócił raptownie głowę i wbił we mnie wzrok. Jego nozdrza pulsowały. Przysiadł gotowy do skoku. 

 Jeszcze tylko dwa słowa mojej opinii. Według mnie książka ciekawa, muszę przyznać że bardzo szybko się ją czyta. Ciekawe przygody i bardzo realistyczne postacie z pewnością ułatwią nam czytanie. Byłam do tej publikacji dość sceptycznie nastawiona, głównie przez rozgłos filmu. Jednak któregoś razu skusiłam się na obejrzenia filmu, a po nim i przeczytanie książki. Jak dla mnie nie jest przereklamowana, mimo, że strasznie dużo było odnośnie niej mówione i pisane. Polecam ją wszystkim tym, którzy od czasu do czasu lubią uciec w książki nie z tego świata.
Zaczarowana (Vaneska99)

 W serii ukazały się:
Zmierzch - recenzja
Księżyc w nowiu- recenzja w trakcie pisania
Zaćmienie
Przed świtem
Drugie życie Bree Tanner*
Midnight Sun*

*dwa ostatnie tomy nie są bezpośrednio w serii. Pierwszy napisany na podstawie Zaćmienia opowiada o życiu nowonarodzonej wampirzycy Bree ... . Drugi tom to Zmierzch przedstawiony z perspektywy Edwarda.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze czytam, za wszystkie dziękuję. Spam nie będzie tolerowany, a konstruktywna krytyka- owszem. :)