piątek, 18 maja 2012

Jesteś gotowy na wojnę?-"Igrzyska śmierci"

Tytuł: Igrzyska śmierci
Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 352            
                  
Książka napisana przez panią Suzanne Collins jest połączeniem fikcji, akcji i... możliwe że przyszłości.
Na ziemiach, gdzie niegdyś rospościerała się Ameryka Północna, teraz leży państwo Panem. Podzielone jest na dystrykty, którymi rządzi dyktator, prezydent Snow. Co roku organizowane są tam Igrzyska Śmierci. Są to bratobójcze rozgrywki na arenie, w których zwycięża jedna osoba, reszta ginie. Tym razem, jak co roku, Katniss wraz z matka i ukochaną siostrą Prim idą na dożynki, w których wybierani są trybuci- osoby biorące udział w igrzyskach, po jednej z każdego dystryktu. Kiedy z urny zostaje wylosowana Prim, Katniss bez wahania zgłasza się na ochotnika. Jednak czy dziewczyna, która bezbłędnie włada łukiem i wymyka się na nielegalne polowania, byleby zdobyć coś do jedzenia, przetrwa?
No cóż, muszę przyznać że bardzo mnie ta książka zaskoczyła. Jest pełna emocji, akcji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. To część trylogi, do której przeczytania zachęcam wszystkich. Czy gdyby ktoś z twojej rodziny zostałby skazany na pewną śmierć, pozwoliłbyś mu tam iść? Katniss nie pozwoliła.
Jeśli chodzi o bohaterów, to przede wszystkim liczy się Katniss. Jest młodą dziewczyną, która po wybuchu w kopalni, w którym zginął jej ojciec, stałą się głową rodziny. Aby wyżywić mamę, siostrę i siebie, często wymyka się ze swoim przyjacielem, Gale`em do lasu, po za dystrykt. Jest ona bardzo odważna i szlachetna. Wie, co liczy się w życiu i próbuje zachować człowieczeństwo w tej bratobójczej rzezi. Bardzo podoba mi się jej sposób myślenia, jest bardzo odpowiedzialny i sprytny.
Sama autorka też bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Ma świetny styl pisania, który od razu do mnie przemówił. Prywatnie Suzanne Collins mieszka w Connecticut z rodziną i trzema dzikimi kotami i jest pisarką. Oprócz bestseller`owej trylogii o futurystycznym państwie Panem jest także autorką pięcioczęściowego cyklu kronik o podziemnym świecie i Gregorze - chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary.
Myślę, że zdecydowanie warto przeczytać Igrzyska śmierci, jak i pozostałe książki autorki. Zdobyły moje serce.
Z osobistych refleksji to jeszcze jeden +- książka wciąga tak, że nie wiadomo gdzie znikają kolejne godziny. A za największy sukces uważam ostatnie zdania w rozdziałach. Były to co prawda tylko stwierdzenia, ale mnie od razu wciągały do następnego rozdziału, itd.

W serii:
Igrzyska Śmierci
W pierścieniu ognia
Kosogłos

Mogę wam zdradzić, że ja przeczytałam wszystkie i jestem zachwycona :) Wkrótce zamierzam zamieścić dwie pozostałe recenzje.

Ocena: 10!!
Książka zdecydowanie warta swojej sławy, doczekała się nawet adaptacji filmowej. Na pewno nie jest to marnotrawstwo czasu-o to możecie być spokojni. Nawet nie zauważycie, kiedy miną godziny- mnie ona wciągnęła aż do tego stopnia.

4 komentarze:

  1. Fajny blog :D Masz może ochotę obserwować nawzajem ? Zapraszam : http://pamietnik-kariny.blogspot.com/ :) Jeśli dodasz się do obserwatorów zostaw linka na swój blog w komentarzu, a na pewno się odwdzięczę <33

    Jeśli masz ochotę nawzajem obserwować, proszę sprawdź czy na pewno jesteś u mnie w obserwatorach ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. love everything! would you enjoy following each other? kisses

    FashionSpot.ro

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze czytam, za wszystkie dziękuję. Spam nie będzie tolerowany, a konstruktywna krytyka- owszem. :)